400 Yıllık Eser: Yörükler Mescidi


Tarihi ve kültür miras çalışmalarıyla tarih başkenti Bursa’yı adeta açık hava müzesine dönüştüren Büyükşehir  Belediyesi, yer üstünde el atılmadık eser bırakmazken, Beyazıt Paşa ve Hançerli Medresesi gibi yer altında  almış bir eseri daha gün yüzüne çıkardı. 

Hacı Seyfettin Mahallesi’nde tarihi ipek yolu aksı üzerinde bulunan, 400 yıl önce yapılan ancak zaman içinde bakımsızlık yüzünden yıkılıp, daha sonra üzerine bina yapılan Yörükler Mescidi de tarihi miras çalışmaları kapsamında ihya edildi. Mescit üzerine yapılan binanın kamulaştırılıp, yıkılmasından ardından restorasyon çalışmaları da tamamlanırken, tarihi mescit 4 asır önceki görüntüsü ile kent siluetindeki yerini aldı.

Geçmişi çok öncelere dayanan mescid, zaman içerisinde harabe haline gelerek yok olmuştu. Yapı, eski tarihi kayıtlarda zaviye mescid olarak yer alıyordu. Yaptıranı konusunda fazla bilgi olmamakla beraber daha önce İpek Yolu ticaret aksı üzerinde bulunan bu bölgenin bu anlamda işlev gördüğü düşünülmektedir. Vakıflar mülkiyetindeki alana projeleri Büyükşehir Belediyesi tarafından çizilen Mescidin uygulaması gerçekleştirildi. Küçük bir mahalle mescidi niteliğindeki yapı, yeni bir mescid olarak tasarlandı. Mescid, betonarme taşıyıcı
sistemden oluşuyor. Yapının çatısı çelik olarak tasarlanıp imal edildi. Mescidin iç duvarları, tavanı ve minberi ahşap özgünlükte detaylandırılarak yapıldı. Bodrum katında tuvaletler, abdest alma alanları oluşturuldu. Zemin  katı ve asma katta yer alan bayanlar mahfili ile bina yaklaşık 100 metrekaredir. 40 metrekare ön bahçe alanı bulunan mescid, 400 yıl sonra ilk günkü orijinalliği ile ibadete açıldı.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir