BESAŞ’TAN GELECEĞE YATIRIM


BESAŞ, Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde Ar-Ge merkezi kuruyor. Gıda Mühendisliği öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanı da sağlayacak proje kapsamında hem bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılacak hem de Besaş’ın ürettiği 17 çeşit ürün kampüs içinde satışa sunulacak.

Bursalıların; 1982 yılından beri düzenli, ucuz, sağlıklı, kaliteli ekmek ve undan oluşan her türlü yiyecek maddeleri ihtiyacını karşılamak üzere üretimi, dağıtımı ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis eden Bursa Besin ve Ekmek Sanayi ve Ticaret A.Ş.(BESAŞ), şehrin günlük ekmek ihtiyacının yaklaşık % 20’sini karşılıyor. Francala, kepekli, tam buğdaylı, çavdarlı, ayçekirdekli, mısırlı, haşhaşlı, zeytinli, rol, rol kepek, rol tuzsuz, ruşeymli, yulaflı, tam tahıllı, light, patatesli ve şampiyon olmak üzere 17 çeşit ekmek çeşidini tüketicilere sunmaktadır.

Piyasaya çıkarılacak yeni ürünler belirlerken; belli aralıklarla yapılan müşteri memnuniyeti araştırması ile elde edilen bulgular, tüketiciler tarafından halkla ilişkiler birimine ulaşan talepler, satış noktası ve dağıtım pazarlama personeli tarafından görüşleri alınan müşterilerin tüm önerileri titizlikle takip edilmekte ve değerlendirilmektedir. Ayrıca sektörle ilgili akademisyen ve uzmanların çalışmalarını da dikkate alarak yeni ürün çalışmalarına yön verilmektedir.

Bu doğrultuda Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Görükle Kampüsü’nde BESAŞ Ar-Ge merkezi kuruluyor. Gıda Mühendisliği’nde eğitim gören öğrencilere uygulamalı eğitim imkanı sağlayacak merkezde, bilimsel ürün geliştirme çalışmaları yapılabilecek ve üretilen ürünler kampüs içinde satışa sunulacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek BESAŞ’a bağlı bir üretim tesisinin üniversite kampüsünde oluşturacak imzaları attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın yaşanabilir ve sağlıklı bir kent olması noktasında çalışmalar yaptıklarını belirterek, bu konuda Uludağ Üniversitesi’nden de destek aldıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Bursa Ekmek Sanayi A.Ş. (BESAŞ) ile üniversite arasında imzalanan protokolün önemine değinerek, “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak üniversitenin tüm birimleriyle kente yönelik projeler yapıyor ve üniversitenin bu gücünden de yararlanıyoruz. BESAŞ ile Uludağ Üniversitesi arasındaki protokolle üniversitenin kampüsü içinde BESAŞ’a bağlı bir ekmek ve unlu mamuller üretim tesisi kuracağız. Burası gıda mühendislerinin de staj yapacağı, kaliteli üretimin ve ar-ge çalışmalarının yapılacağı bir tesis olacak” diye konuştu. Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde Gıda Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrencilerin staj yaparken ar-ge ve kalite konularında deneyim kazanabileceklerine işaret eden Başkan Altepe, ayrıca üniversite içinde 2 noktada da üretilen ürünlerin satılacağı satış reyonunun oluşturulacağını vurguladı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr . Kamil Dilek de Uludağ Üniversitesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasındaki hizmet alanına yeni bir halka daha eklediklerini söyleyerek, çalışmalarında kendilerine destek veren Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Prof. Dr . Dilek, Uludağ Üniversitesi’nin şehirle bütünleşerek Bursa’ya katkı sağladığını dile getirerek, “BESAŞ ile üniversitemiz arasında imzaladığımız protokolle Bursa’ya yakışır bir tesis kazandırılacak. Burada kalite ve ar-ge çalışmalarıyla daha kaliteli unlu mamuller üreteceğimize inanıyorum. Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencilerine staj imkânının tanınması da öğrencilerin mesleki hayatlarına daha deneyimli başlamaların sağlayacak” şeklinde konuştu.

Tesis hakkında bilgi veren Besaş Genel Müdürü Mustafa Bektaş ise: “800 metrekare kapalı alana kurulacak olan tesis bünyesinde analiz laboratuvarı, roll ekmek lamine hattı, döner fırın, matador fırın, dinlendirme odası, mikserler, tartım silosu, kesme tartma makinesi, konik yuvarlama gibi ekipmanlar bulunacak. Ayrıca kazan dairesi, jeneratör, chiller grubu, soğuk hava deposundan oluşan yardımcı tesisler de kurulacak. Saatlik 7 bin 500 adet rol ekmek üretim kapasitesine sahip olacak tesiste rol ekmek haricinde köy ekmeği, cevizli, haşhaşlı, zeytinli, mısırlı ekmek ve pide üretimi de yapılabilecek. Tesis bünyesinde 2 adet satış mağazası da bulunacak. Ar-Ge çalışmalarına olanak sağlayacak örnek bir tesis olup öğrenciler için mükemmel bir uygulama alanı olacaktır” dedi.

Bektaş ayrıca, “Sosyal projeler ve kalite politikamız kapsamın da Uludağ Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu proje Türkiye’de bir ilk. Besaş olarak kaliteli ve hijyenik üretim yapmanın yanı sıra geleceğimiz olan öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunabilmek bizi sevindiriyor” dedi. Konuyla ilgili bilgi veren Besaş Genel Müdür Yardımcı Can Aydoğan da, Bursa’nın günlük ekmek ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini üreten endüstriyel bir şirket olarak müşterilere ürün çeşitliliği sunmayı amaçladıklarını kaydetti. Aydoğan, “Besaş, ürünlerini hijyenik ortamlarda üreterek, ekonomik olanın aynı zamanda kaliteli, sağlıklı ve güvenilir olabileceğini de göstermiştir. Ayrıca çeşit ekmeklerdeki ürün yelpazesinin genişliği ve bu ürünlerin artık zincir marketlerde yer alması gibi özellikler sayesinde toplumumuzun tüm kesimlerine hitap edecek bir düzeye ulaşmıştır’’ dedi.

Müşterilerinin beğenisine sundukları şampiyon ve light ekmek gibi ürünlerin doğal ve sağlıklı beslenme özellikleri dikkate alınarak üretildiğini anlatan Aydoğan, özellikle Şampiyon ekmeğin içerdiği doğal hammaddeler (fındık, üzüm, ruşeym, keçiboynuzu unu, zencefil, zerdeçal, tarçın) sayesinde başta çocuklar olmak üzere tüm tüketicilerden yoğun bir ilgi gördüğünü kaydetti. Piyasa sürdükleri Light Ekmek ile her zaman olduğu gibi Bursa halkının doğal, sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamaya çalışacaklarını ifade eden Besaş Genel Müdür Yardımcısı Can Aydoğan, “Çeşit ürünlerimizle tek tip ekmek yeme alışkanlığından toplumumuzu biraz olsun uzaklaştırmayı hedefliyoruz. Bu ve benzeri ürünler ile obezite, diabet gibi rahatsızlıkların yaygınlaşmasını engelleme çabalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir