Beyazıt Paşa Medresesi Açılışa Hazır


Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıtpaşa  edresesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Medrese yeni dönemde ilmi, sanatsal, kültürel ve sosyal aktivitelere ev sahipliği yapacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin yer altından gün yüzüne çıkardığı eserlerin başında gelen 600 yıllık Beyazıtpaşa Medresesi’nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. Medrese yeni dönemde ilmi,  sanatsal, kültürel ve sosyal aktivitelere ev sahipliği yapacak.

Bursa’nın turizmden hak ettiği payı alması için Cumhuriyet dönemi sivil mimarlık örneği yapılardan Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarından 8500 yıllık Arkeopark’a kadar her alanda restorasyon çalışmalarını başarıyla sonuçlandıran Büyükşehir Belediyesi’nin Yeşil’in Şible semtinde, üzerinde 6 bina bulunan Beyazıt Paşa Medresesi’nin yeniden ihyası için başlattığı çalışmalar tamamlandı. Üzerindeki ve çevresindeki binaların kamulaştırılarak yıkılmasının ardından yapılan restorasyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarıyla 600 metrekare alana sahip 6 asırlık külliye tamamen gün yüzüne çıktı. Tarihi medrese, kemerleri ve duvar işçilikleriyle ilk günkü orijinal halini aldı.

Yeşil Külliyesi içerisinde bulunan ve Hocataşkın Mahallesi’nde yer alan Beyazıtpaşa Medresesi, 15. yüzyılda Çelebi Mehmet döneminde vezirlik, Rumeli beylerbeyliği ve veziriazamlık yapan Beyazıt Paşa tarafından yaptırıldı.

Ağustos 2014 itibariyle yer teslimi yapılıp imalatlara başlanan Bayazıt paşa medresesinin mevcut temel kalıntıları uyarınca rekontrüksiyonu yapılarak aslına uygun biçimde yeniden inşa edildi. 575 metrekare
taban alanına sahip medrese, kesme taş ve yığma taş sistemiyle inşa edildi. Temeller ankraj ve enjeksiyon yöntemiyle güçlendirildi. Proje uyarınca merdiven ve rampa ile giriş kısmına ulaşılıyor. Yapının orta kısmında 285 metrekarelik alanda yer alacan avlu çeşitli toplantı ve etkinliklere ev sahipliği yapacak. Avlu üzeri lamine kaplı ahşap sistemle kapatıldı. Dolayısıyla her mevsimde etkinlik için kullanılabilecek. Avlu çevresinde dersane, toplantı salonu, ofis seminer salonu ve teknik mekanlar olarak kullanılacak 425 metrekarelik odalar yer alıyor. Yapı aslına uygun kubbe ve tonoz çatı sistemi ile tamamlandı. Çevre düzeni ile entegre bir şekilde kullanıma sunulacak olan Beyazıtpaşa Medresesi açılış için gün sayıyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir