BURSA FİLMLERİNE DÜNYADAN ÖDÜL YAĞIYOR


Bursa’nın son dönemde turizm ve tanıtım anlamında yaptığı projeler, başta Avrupa olmak üzere dünyanın da gündeminde. Dünyanın tarihi miras, turizm ve tanıtım konusunda önemli kurumlarından biri olan Avrupa Müze Akademisi(EMA) Büyükşehir Belediyesi’nin Gelenekten Geleceğe adlı Bursa tanıtım filmine başarı ödülü verirken, Azerbaycan Kültür Bakanlığı’nca düzenlenen Uluslararası Turizm Filmleri Yarışmasında da yine Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Bursa tanıtım filmi ödüle değer bulundu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, tarihi mirası ihya çalışmalarına paralel olarak yürüttüğü, kentin turizm ve tarih kenti olması yönündeki tanıtım projeleriyle de gündemde. 2014 yılında Büyükşehir’den Bütünşehir’e geçişle birlikte 17 ilçe genelinde yürütülen ve Bursa sınırları içindeki tarihi ve doğal mirası tanıtımına yönelik sürdürülen projeler, gerek ülke içinden ve gerekse dünyanın dörtbiryanından ilgiyle izleniyor.

Yüzyıllardır bulunduğu yerde olmasına ve yerel imkanlarla tanıtım çalışmaları yapılıyor olmasına karşın sınırlı bir kesimin bildiği Karacabey Longoz ormanları, Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlattığı tanıtım filmi ile ülke gündemine gelmişti. Aynı şekilde, başta UNESCO olmak üzere şehrin pek çok özelliğini tanıtan filmler çalışılmış ve bu filmler gerek sosyal medya üzerinden gerekse kitle iletişim araçları vasıtası ile Türkiye ve dünyaya izletilmişti. Bu filmlerden biri de, 2015 yılında hazırlanan Elimde Sazım Bursa’da Gözüm çalışmasıydı. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nce hazırlanan ve sosyal medyada yayına konulduktan sonraki iki ay içinde 4 milyondan fazla izleyiciye ulaşan tanıtım klibi, 2015 yılında Avrupa Müze Akademisi’nin(EMA) bu alandaki yarışmasına( Heritage in Motion) gönderilmiş ve yarışmadan ‘Başarı’ ödülü alarak dönmüştü. Tarihi ve kültürel mirasa ilişkin uygulamaların daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla yeni iletişim teknolojileri ile hazırlanan projeleri özendirmek amacıyla dünya genelinde gerçekleştirilen yarışmaya 2015 yılında 30’un üzerinde ülkeden eser katılmıştı. Elimde Sazım Bursa’da Gözüm tanıtım klibi bu ülkelerin eserleri arasından finale kalmış ve ‘başarı’ belgesi ile ödüllendirilmişti.

Avrupa Müze Akademisi’nin 2016 yılında gerçekleştirdiği tanıtım filmleri yarışmasında, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan Gelenekten Geleceğe isimli tanıtım filmi değerlendirildi. Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla hazırlanan ve prodüksiyonunu Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü çalışanı H. Mücahit Pehlivan’ın, müzikal altyapısın ise yine aynı birimde görevli Kurtuluş Gözütok’un yaptığı Gelenekten Geleceğe klibi, EMA jürisi tarafından büyük beğeni aldı. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın Midilli adasında gerçekleştirilen Avrupa Müze Akademisi toplantısı ve Heritage in Motion yarışmasında sonuçlar açıklandı. Europe Nostra, Avrupa Müze Akademisi ve Europeana işbirliğinde her yıl düzenlenen, tarihi ve kültürel miras alanındaki multimedya yarışmasına Avrupa genelinden 24 proje katıldı. Oldukça yüksek bütçeli projelerle yarışan Gelenekten Geleceğe tanıtım klibi, bu projeler arasından başarı ödülüne değer bulundu. Yarışmanın bu yılki birincisi Belçika’dan Limburg Belediyesi’nin “Limburg 2014-2018 – Büyük Savaştan Küçük Hikayeler” adlı projesi oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin finale kalan Gelenekten Geleceğe klibinin jüri tarafından izlenmesinin ardından yapılan değerlendirmede; “Kültürel mirasın bir video ile aktarıldığı bu çalışma, insanların bir videodan bekleyebileceğinden çok daha fazlasını sunuyor. Hazırlanan çalışma son derece canlı ve insanı içerisine çekiyor.” ifadelerine yer verildi.

Bursa tanıtım filmlerinin bir diğer ödülü Azerbaycan’dan geldi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi’nce hazırlanan The City Of Bursa adlı tanıtım filmi, III. Bakü Uluslararası Turizm Filmleri Festivalinde( BITFF) bronz madalya ödülüne değer bulundu. Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinasyonunda hazırlanan The City Of Bursa, dünya genelinden yarışmaya katılan onlarca projeyi geride bıraktı. Yarışmanın ödülleri, 1-4 Haziran tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

‘Şehir ve Bölge’ dalında bronz madalyaya değer görülen Bursa tanıtım filminde, şehrin tarihi, turistik ve doğal mekanları tüm güzelliği ile gözler önüne seriliyor. Filmin ödülünü, Bursa Kültür ve Turizm Şube Müdürü Nur Çakır, Bakü Şehir Medeniyet ve Turizm İdaresi Müdürü Vigar Zeynalov’un elinden aldı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir