BURSA’DAN ÇANAKKALE’YE VEFA KERVANI


Çanakkale savaşlarında en fazla şehit veren Bursa, zaferin 101. yılında, geçen sene Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Kireçtepe Jandarma Şehitliği’nde kahraman ecdada vefa için tek yürek oldu. Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile 140 otobüsle Çanakkale’ye adeta çıkarma yapan Bursalılar ecdadı gurur, şükran ve dualarla andı.

Çanakkale Savaşı’nda 6-8 Ağustos 1915’te kahramanca çarpışan ve iki Tugay gücüne ulaşan İngiliz kuvvetlerini Karakol Dağı ve Kireçtepe’de durdurup, Grup Komutanlığı’nı Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı Anafartalar Grubu’nun kuzey yanını koruyan Gelibolu ve Bursa Jandarma taburlarının üç bölüğündeki şehitlerin yer aldığı bölgeye, savaş devam ederken 1915’te bugünkü şehitlik yapılmıştı. Boş mermi kovanlarından
yapılan bir anıtın da bulunduğu ve günümüze ulaşan orijinal şehitliklerden biri olan Kireçtepe Şehitliği’ndeki anıt önünde Ulu Önder Atatürk’ün çekilen bir fotoğrafı da önemli bir belge olarak tarihe not olarak düşülmüştü. Kahraman ecdada vefa borcunu en iyi şekilde ödemek için harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi de Bursa Garnizon Komutanlığı işbirliğiyle zaferin 100. yılına denk gelen geçtiğimiz yıl, şehitliği ecdada yakışır hale getirmişti.

Çalışmalar kapsamında, sismik çalışmayla tespit edilen mezarların yeri ortaya çıkarıldı. Tescilli mevcut şehitlik alanının orijinal hali korunarak, şehitliğin etrafında dairesel olarak gezinti yapılabilecek şekilde yürüyüş yolu yapıldı ve şehitliğin etrafını çevirecek olan duvar limra taşı ile kaplanarak özgün hale getirildi. Mevcut şehitlikte bulunan top mermisi kule anıtın aslına uygun olarak rekonstrüksiyonu yapılarak gerçeğiyle uyumlu olarak restitüsyonu sağlandı. Yürüyüş yolu, Afyonkarahisar’dan getirilen ve her biri 70 kilogram olan bin 100 travertenden, duvarları ise Antalya’dan getirilen taşlardan inşa edilen şehitliğe, Miralay Mustafa Kemal’in birliği ziyareti sırasında çekilmiş fotoğrafı da konulmuştu. Zaferin 100. yılında yaklaşık 5000 Bursalının katıldığı duygusal bir törenle ziyarete açılan şehitlik, bu yıl yine ziyaretçi akınına uğradı. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Bursa’dan Çanakkale’ye Vefa Çıkarması’ kapsamında 140 otobüsle yola çıkan 7 binden fazla Bursalı, kahraman atalarını bu yıl da gurur, gözyaşı ve dualarla andı.

Gece yarısı Bursa’dan hareket eden ve sabahın ilk ışıklarında, önce Akbaşlar Şehitliği’ni, ardından 57. Alay ve Conk Bayırı’nı ziyaret eden Bursalılar, öğlen saatlerinde ise Kireçtepe Bursa Seyyar Jandarma Taburları Şehitliği’ndeki resmi törende hazır bulundu.

Kahraman şehitleri anma törenine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yanı sıra; İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ile Bursa’dan gelen ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Tören, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın anıta çelenk bırakması ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.

VEFA BORCUMUZU ÖDEMEYE ÇALIŞIYORUZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her karışını kanlarıyla suladıkları bu toprakları vatan haline getiren tüm ecdada vefa borçlarını kısmen de olsa ödemeye çalıştıklarını söyledi. Osmanlıdevletinin kurucuları Osman ve Orhan Gazi’den Kurtuluş Savaşı ile destan yazan Atatürk’e ve canlarını seve seve bu vatan için veda eden ecdadı saygı ve minnetle andıklarını belirten Başkan Altepe, ecdada olan vefa borcunu ödeyebilmek için de tarihi ve kültürel miras yatırımlarına ağırlık verdiklerini söyledi. Balkan coğrafyasında Çanakkale Kireçtepe’ye kadar nerede bir ecdat yadigarı varsa oraya el uzattıklarını kaydeden Başkan Altepe, “Kurtuluş Savaşı ile ilgili Bursa’mızdaki 12 şehitlik ile 93 tarihi mezarı ayağa kaldırdık. Dünya tarihinin yeniden yazıldığı, düşman çizmesinin ülkemize girmemesi için, bu ülkenin bağımsız kalması için seve seve ölüme giden bu kahraman ecdadımızı da unutmadık. Bu vatanın her metrekaresi için onlarca şehit verildi. Bu mücadeleye en çok katkı koyan en kritik zamanda cepheden cepheye koşan Bursa ve Gelibolu jandarma taburuyla burada tarih yazıldı. Bizde isimleri tarihimize altın harflerle yazılan bu kahraman ecdadımızın bulunduğu alanı, yine ecdadımıza yakışır hale getirdik. Son olarak yol düzenleme çalışmasıyla birlikte yaklaşık 7 milyon liralık bir harcama ile şehitliğimiz ecdada yakışır hale getirildi” diye konuştu.

BURSA OSMANLI’NIN DNA’SIDIR
İçişleri Bakanı Efkan Ala, şehitliğin ihya edilmesi yönündeki çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu tür çalışmaların Bursa’ya çok yakıştığını dile getiren Bakan Ala, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olmak; Osmanlı’nın onurunu taşımak, Osmanlıya yakışır hizmetler yapmak demektir. Bu bizim vazifemizdir. Biliyorsunuz insanda DNA vardır. Bu DNA küçük bir hücredir ama insanın bütün özelikleri orada kodlanmıştır. Bursa da Osmanlının DNA’sıdır. Osmanlı’da ne varsa Bursa’da o var. Onun için Osmanlı nerede ise Bursa orada. Benim için de ayrıca Bursa gibi bir şehrimizin TBMM’de onurla temsil etme görevi verdiğiniz için ayrı ayrı hürmetlerimi sunuyorum” dedi.

Çanakkale şehitleri denildiğinde sözün bittiğini, 7 düvelin bir araya gelerek, hiçbir şey elde edemeden bu kapıdan döndüğünü dile getiren Bakan Ala, “7 düvel bir araya gelmiş, bu kapılardan dönmüşken, o 7 düvelin maşası olarak saldıranlar ne elde edeceklerini sanıyorlar. Buradaki dedelerinden, şehitlerden utanmıyorlar mı? Haya etmiyorlar mı? Bu şehitlerin torunlarının, bu ülkeyi şaha kaldırmak için çalışmaları gerekmez mi? Bu aziz hatıraya ihanet edenler hiçbir zaman kazanamayacaklar. 7 düvele Çanakkale’den haykırıyoruz. Bu Çanakkale ruhu yaşadıkça cihan devleti Osmanlı’nın torunları yine cihanın bütün dünyanın gıpta ile bakacağı başarılara imza atacaktır” diye konuştu.

Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık ise, Bursa ve Gelibolu Seyyar Jandarma Taburları hakkında bilgi verdi. Seferberlik ilan edildikten sonra 1100 kişilik Bursa Seyyar Jandarma Taburunun Bursa’dan törenlerle Çanakkale cephesine uğurlandığını ifade eden Saldık, “Bursa Seyyar Jandarma Taburu Kireçtepe bölgesine Anafartalar’ın kuzey yan emniyeti için Gelibolu taburu ile mevzilenmiştir. Bu iki jandarma taburu 6-7 Ağustos 1915 tarihlerinde son büyük çıkarmayı yapan düşman kuvvetlerine karşı büyük savunma mücadelesi vermiş, düşmanın 10 bin mevcutla yürüdüğü cephede 1500 mevcutla destansı bir savunma icra etmiştir” dedi.

Konuşmaların ardından şehitliğe fidan diken protokol üyeleri, daha sonra şehitliğe gezip, mezarlara karanfil bıraktı. Yaklaşık 140 araçlık Bursa konvoyu Kireçtepe’deki törenin ardından yarımadadaki diğer şehitlikleri ziyaret etti. Başta Abide alanı olmak üzere pek çok şehitliği ziyaret ederek şehitlerine dua eden Bursalı ziyaretçiler, gece yarısı hareket ettikleri Bursa’ya yine gece yarısı dönüş yaptılar.

VEFA, FİLİMLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Diğer yandan, Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, oldukça duygu yüklü ve emek yoğun bu organizasyonu tanıtmak amacıyla, organizasyonu başından sonuna kadar kayıt altına alarak bir film hazırladı. Profesyonel hava ve yer çekimleriyle desteklenen tanıtım filmi, geziye katılanların o anları tekrar yaşaması ve katılamamış olanların da hem gelecek yıllarda Çanakkale ziyareti yapmalarını sağlamak hem de Çanakkale zaferi üzerine bir bilinç uyandırmak amacını taşıyor.

Filim, yaklaşık 300 kişinin görevli olarak yer aldığı organizasyon kapsamında otobüslerin ilk hazırlanma anı ve ardından Çanakkale’ye hareketi ile başlıyor. Gemilerle yarımadaya geçiş ve şehitlik ziyaretlerini an be an takip eden filmde, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, Çanakkale’de savaşan askerlerin şapkalarından esinlenerek bu tören için yaptırıp ziyaretçilere dağıttığı asker şapkalarından, Çanakkale’de şehit
düşen Bursalı askerlerin ismine özel yaptırılan künyelere kadar pek çok detay işleniyor. Filmde Bursa kafilesinin, Kireçtepe Seyyar Jandarma Taburları Şehitliği yoluna girişi ve şehitliğe ulaşmasına ayrıca önem veriliyor. Bursa kafilesinin, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanlığı’nın tahsis ettiği eskort jandarma timleri öncülüğünde Kireçtepe’ye ulaşması, büyük bir duygu seli yaşanmasına neden oluyor.

7 bin civarında Bursalı’nın Kireçtepe’de ecdadına gösterdiği vefayı tüm ayrıntılarıyla gösteren film, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin şu ifadeleriyle bitiyor; “Onlar; 20. Yüzyılın en büyük destanını kanlarıyla yazdılar. Yüzyıl önce ‘hasta’ denilen bir milletin, sözkonusu bağımsızlık olunca nasıl şaha kalktığını tüm cihana gösterdiler. Bursa, bu savaşın en çok şehit veren ili olarak tarihe geçti. Bu vesileyle her yıl dualarla gidiyoruz Çanakkale’ye. Dedelerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahramanlıklarını unutmuyor, unutturmuyoruz…”

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale’de şehit verdiği dedelerini anmak üzere bundan sonra her yıl Nisan ayında Bursalıları Kireçtepe Şehitliği’ne götürerek bu ziyareti geleneksel hale dönüştürecek.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir