BURSA’NIN TASAVVUF KÜLTÜRÜ KAYIT ALTINDA


Bursa Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan “Sufi Bursa; Bursa’da Tasavvuf Kültürü” isimli eseri kent belgeliğine kazandırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bu eser ile Bursa’nın bir yönünü daha tekrar gün yüzüne çıkartmak ve bu şehrin manevi dünyası ile hoşgörü iklimi olma özelliğini bir daha paylaşmayı amaçladık” dedi.

Cumhuriyet döneminden Osmanlı ilk dönem eserlerine, Bitinya surlarından arkeolojik kazılara kadar Bursa’nın tüm tarihi değerlerini ayağa kaldırıp, işlevlendirerek buraları yaşayan mekanlar haline getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel miras çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Bursa’nın manevi odak noktalarından köklü eğitim kurumlarına, önemli şahsiyetlerinden el sanatları ve seyahatnamelere kadar her alanda hazırlanan yayınlarla kentin hafızasını tazeleyen Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve kentin manevi dünyasına ışık tutacak “Sufi Bursa; Bursa’da Tasavvuf Kültürü” isimli kaynak bir eseri daha kent belgeliğine kazandırdı.

Kitabın proje danışmanlığını yapan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara ise, ruhla bedenin aslında bir bütün olduğunu, tekkelerin de insanın hem ruhuna hem de maddi ihtiyaçlarına hizmet verdiğini kaydetti.

Kitabın tanıtım toplantısında, “Sufi Bursa; Bursa’da Tasavvuf Kültürü” isimli esere imza koyan akademisyenler adına söz alan Prof. Dr. Zeren Tanındı da böyle bir eseri kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir