“BÜYÜYEN AMA YAŞLANMAYAN FESTİVAL”


Ahmet ERDÖNMEZ

Türkiye’nin en uzun soluklu kültür ve sanat organizasyonlarının başında gelen Uluslararası Bursa Festivali 52. yılını tamamladı. Yıl 1962, 7 Eylül’de başlayan festival 1963 yılında 7–12 Temmuz tarihlerine alınıyor, işte o zamandan günümüze kadar hiç ara vermeden her yıl devam ediyor. 1960’lı yılların en görkemli halk dansları festivali olarak başlayan etkinlik bugünkü içeriği ile Türkiye’nin en prestijli festivalleri arasına girmiştir. İlk yılları Turizm Tanıtma Derneği, sonra Bursa Belediyesi ve 1988’li yıllarda Bursa Kültür ve Sanat Vakfı organizasyonu ile içeriğini de geliştirerek Bursa halkına hizmet veriyor .

Bursa festivalinin dikkat çekici yönlerini incelediğimiz zaman çok ilginç tablo ortaya çıkıyor. İlki ve en önemlisi, festivalin 52 yıldır aralıksız devam etmesidir. Çünkü 52 yılda Türkiye’de ekonomik krizler, ihtilaller, Kıbrıs harekâtı, Siyasi yönetim değişiklikleri olmasına rağmen festivale hiç ara verilmemiştir. Türkiye’de yapılan diğer festivalleri incelediğimizde büyük kısmının aralıklarla devam ettiğini görmekteyiz. Festivalin ikinci önemli özelliği, 1962 yılında halk dansları festivali olarak başlayan etkinlik 1987 yılında Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması disiplininde düzenlenmesidir. Bu düzenleme festivale katılacak ekiplerin oyun kalitesini de yükseltmiş oluyor ve Ülkeler festivale katılabilmek için sıraya giriyorlar.

Organizasyonların başarılı şekilde devam etmesinde en önemli etken halkın ilgisinin yanında or ganizasyon başarısının çok büyük katkısı olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Gazete arşivlerini incelediğimiz zaman bu konulara sıkça rastladığımızı görüyoruz. Bursa Festivali’nin üçüncü önemli özelliği kendini devamlı yenileyerek sürdürmesidir. 1990 yılında Bursa Festivali 12 Haziran tarihinde başlatılıyor ve artık o tarihten itibaren festivalde Senfoni Orkestrası, Opera, Bale, Tiyatro, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Caz, Türk Pop Müziği, Yabancı Pop Müziği gibi sanat etkinlikleri ilave ediliyor. Festival 12 Haziran–12 Temmuz tarih aralığında gerçekleştiriliyor. 7–12 Temmuz tarihleri arasında halk dansları festivali aynen devam ediyor. İşte o tarihten günümüze Bursa Festivali bu içerikte gerçekleştiriliyor.

Festivalin bugünkü yapısına baktığımız zaman Türk Müziği ve dünya müziği gösteri sanatlarından oluşan etnik müzik festivali de diyebiliriz. Çünkü dünyanın önemli sanatçıları ve grupları Bursa Festivali içinde yer aldılar. Bursa halkının festivaldeki bu olumlu gelişmelere sahip çıktığını ve desteklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü onlar dünyadaki iyi sanat etkinliklerini izlemek istiyorlar.

Bursa Festivali’nin dördüncü önemli özelliği de 52 yıldır yerel yönetimlerin desteği ile devam etmesidir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu olan Uluslararası Bursa Festivali’ni yıllardır Kültür Sanat ve Turizm Vakfı yürütüyor. Bu açıdan da Bursa’nın kendi çabası ile festivali gerçekleştirmesinin önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Uluslararası Bursa Festivali’nin bugün geldiği durumu değerlendirdiğimiz zaman kentimizin kültür sanat hayatına önemli katkısı olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Bursa’da Kültür mekanlarının çoğalması ile etkinlik çeşitlerinin de fazlalaştığı gözden kaçmıyor. Kaliteli etkinlikler iyi mekanlarda yapılabiliyor.

52. Uluslararası Bursa Festivali’nden geriye doğru baktığımızda kimler gelmiş kimler geçmiş şöyle bir göz atalım; Suna Kan, Gürer Aykal, Barış Manço, Evita Müzikali, Zülfü Livaneli, Emel Sayın, Ajda Pekkan, Timur Selçuk, Nükhet Duru, Muazzez Ersoy, Kenan Doğulu, Sertap Erener, Ahmet Özhan, Sezen Aksu, Müzeyyen Senar, M.F.Ö, Gloria Gaynor, Jose Feliciano, Kubat, Kızılordu Korosu, Goran Bragoviç, Vanessa Mea, Neşet Ertaş, Gipsy Kings, Enrico Mucias, Julio İglesias, Loreena Mckennitt, Emir Kusterica, Ricky Martin, Zara & Kubat, Zaz… Daha ismini sayamadığım çok değerli sanatçılar ve gruplar Bursa Uluslararası Festivali’ne katıldılar. “Devamlı büyüyen ama asla yaşlanmayan Bursa Festivali” hepimizin gururudur.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir