DÜNYANIN MÜZECİSİ BURSA’DA BULUŞTU


Dilek Yıldız KARAKAŞ – Aysun DÖNMEZ

Avrupa Müze Akademisi, orijinal adı ile European Museum Academy (EMA), 2009 yılında müzeciliğin önde gelen isimlerinden Kenneth Hudson’ın müzecilik anlayışının yeni nesil uzmanlar arasında yaygınlaşmasını sağlamak amacı ile Hollanda’da kuruldu. Kâr amacı gütmeyen bu vakıf, müzecilik alanında ve kültürel sektörde aktif olarak görev yapan bir grup profesyonel kurmuştur . Bu profesyoneller aynı zamanda Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) çatısı altında, Avrupa Konseyi’nin himayesinde ve Belçika Kraliçesi Fabiola’nın patronluğunda, sanayi arkeolojisi ve diğer müzecilik alanlarında uzun yıllar çalışmışlardır.

Akademi her yıl gerçekleştirdiği toplantılar ve yarışmalar ile modern müzecilik anlayışının yaygınlaşmasını ve özendirici olmasını sağlamaktadır. 2014 yılında 17. kez verilecek olan “Micheletti Ödülü”, her sene başvuru yapan ve adaylığı onaylanan müzeler arasından, uluslararası jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu seçilen müzeye verilir. Jürinin değerlendirmesinde, özellikle endüstriyel ve bilimsel koleksiyonların yenilikçi yaklaşımlarla, yaratıcı biçimde kullanılmasına dikkat edilir. DASA Ödülü de 2011 senesinden beri, Micheletti Ödülü’nü ilk kazanan DASA Müzesi tarafından, Micheletti Ödülü kriterlerine göre verilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Kültür Sanat Danışmanı ve Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, kurulduğu yıldan bu yana Avrupa Müze Akademisi’nin Türkiye temsilciliğini yürütmektedir. Akademi her yıl yaptığı toplantılar ile Avrupa’nın müzecilik vizyonuna yön vermektedir. Bursa Büyükşehir Belediyesi temsilcilerinin Türkiye’de ve dünyada takip ettiği bu toplantı ve seminerlerdeki kazanımlar Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hali hazırda işlettiği müzeler ile hazırlanmakta olan müzelerde uygulama fırsatları yaratılmış, yapılan çalışmalar ile özellikle Türkiye’de yeni yeni anlaşılmaya başlanan modern müzecilik anlayışının öncü uygulamaları gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

2012 senesinde Augsburg’da yapılan EMA toplantısında, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin de onayıyla Avrupa Müze Akademisi Bursa Toplantısı ve Micheletti Ödül Töreni’nin 2013’te Bursa’da düzenlenmesine karar verilmiştir. 26- 27 Nisan 2013 tarihlerinde düzenlenen toplantılar süresince Avrupa’nın yanı sıra Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kırım, Orta Asya ve Balkanlar ’dan gelen müze uzmanları ülkelerindeki müzecilik anlayışını anlattılar. Bunun yanı sıra Bursa’nın Türkiye’de öncülük ettiği sanayi mirasının korunması konusunda bir oturum da gerçekleşti. Bu oturumda sanayi mirasının korunması ve bu tür yapıların müzeye dönüştürülmesi konusunda başarılı çalışmalarıyla tanınan Prof. Massimo Negri sunum yapmıştır. Ayrıca, dünyada yeni bir müzecilik anlayışı olan çocuk müzelerinin kriterlerini yine EMA tarafından her yıl verilen ödülün jüri üyesi Arno van Berge Henegouwen anlatmıştır.

Türkiye ve yurtdışından gelen yaklaşık 100 müze uzmanına geleneksel sanatlarımızı tanıtmak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müzelerinde atölye çalışmaları organize edilmiştir. Tekstil Müzesi’nde geleneksel dokuma, Karagöz Müzesi’nde Karagöz yapım ve oynatım teknikleri, Kent Müzesi’nde ise sanat tarihçi ve EMA jürisi olan Lüksemburg Prensesi Sibilla de Luxembourg’un da katıldığı Ebru Sanatı atölyesi düzenlenmiştir.

10 farklı ülkeden 20 müzenin finale kaldığı Micheletti Ödülü’nü, savaşı sergilerken barışın önemini vur gulaması açısından Dresden Askeri Müzesi; DASA Ödülünü ise Granada Bilim Parkı Müzesi kazanmış, Bursa Merinos Enerji Müzesi ise henüz 6 ay önce açılmış olmasına rağmen endüstriyel mirasın korunmasında kavramsal, yenilikçi ve çevreci anlayışıyla son 6 finalistin arasına girme başarısı göstermiş ve finalist sertifikası almıştır.

 




Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir