İNCİRLİ HAMAMI’NDA SONA GELİNDİ


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restorasyon çalışmaları başlatılan İncirli Hamamı’nda sona gelindi. 550 yıl önce Molla Fenari Hazretleri’nin oğlu tarafından yapılan hamamda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Önümüzdeki günlerde hizmete almayı planladığımız İncirli Hamamı, Yıldırım başta olmak üzere Bursa’nın kültür ve sanat hayatına           değer katacak” dedi.

Başkan Altepe, bu dönem hayata geçirilen 150’nin üzerinde tarihi ve kültürel miras projesi arasında yer alan İncirli Caddesi’ndeki İncirli Hamamı’nda incelemelerde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas’ın da katıldığı inceleme gezisinde konuşan Başkan Altepe, Bursa´da kültür ve medeniyetlerin izlerini ortaya çıkartmaya devam ettiklerini söyledi. Bursa’nın Osmanlı’nın ilk başkenti olduğunu ve imparatorluğa damgasını vuran 6 padişaha ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Altepe, şehirde anıtsal yapılar başta olmak üzere tarihi eserleri bir bir ayağa kaldırdıklarını ifade etti.

Bursa´da Osmanlı mimarisi izleri bulunan yüzlerce eserin bulunduğunu, İncirli Hamamı’nın da bunlardan biri olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Molla Fenari Hazretleri’nin oğlu tarafından yaptırılan İncirli Hamamı, yıllar boyunca bölge halkına ve Bursa´ya hizmet etti. 550 yıl sonra bina, belediyemiz tarafından satın alınarak kamulaştırıldı. Biz de satış gerçekleşir gerçekleşmez restorasyon çalışmalarını başlattık. Hedefimiz, tarihi hamamı önümüzdeki aylarda hizmete almak” diye konuştu.

Yıldırım’ın en gözde merkezi olan İncirli Caddesi üzerinde bulunan hamamın hizmete alındıktan sonra sosyal ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapacağını, caddeye canlılık ve aktivite getiren önemli bir merkez olacağını ifade eden Başkan Altepe, “Yüzlerce yıllık eserler, bu şekilde eski işlevselliklerini farklı alanda da olsa yeniden kazanıyor . İncirli Hamamı da; bahçedeki müştemilat binası, avluları ve bahçeleriyle birlikte bölgenin nabzının attığı güzel bir doku olarak hizmete alınmış olacak. Burada, mesleki eğitimler başta olmak üzere sosyal ve kültürel aktiviteler, sergiler düzenlenecek. Hem Yıldırım´a hem de Bursa´ya büyük bir değer katmış olacak” şeklinde konuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir