İznik’in 630 yıllık değeri gün yüzüne çıktı


İznik’in önemli tarihi yapılarından biri olan 630 yıllık eser, özgün kimliğine  kavuşturuldu. Cami, Yeşil Cami Mahallesi’nde, İznik surları dâhilinde Lefke ve İstanbul kapıları arasında, Lefke Kapı’nın kuzey batısında kalmaktadır. İznik’in Osmanlı dönemi yapıları içinde en önemli ve abidevi mimari eseri olan yeşil cami kitabesi,  planı, üslubu, süslemeleri, kullanılan malzemenin kalitesiyle Osmanlı mimarisinin erken döneminde inşa edilen  yapıların arasında özel bir yere sahiptir. 

Kitabesinde Çandarlı Hayrettin Paşa’nın 1378’de inşasını başlattığı ancak vefat etmesi nedeniyle oğlu Ali Paşa tarafından 1392’de tamamlattırıldığı belirtilmektedir. Kitabelerinin en önemli yanı ise yapının mimarı olarak Musa oğlu Hacı isminin geçmesidir. Bu özelliği yapıyı mimarı bilinen ikinci Osmanlı dönemi eseri yapmaktadır.

İznik Yeşil Camii Restorasyon çalışmaları sırasında cephe temizliği yapıldı. Yakın dönemde yapılan çimento eklentili derzlerin kaldırılması sağlandı. Nitelikli ve çini malzemelerden  oluşan minaresinin temizliği yapıldı. Yaklaşık olarak 12.000 adet çiniden oluşan minarenin envanteri çıkarılarak mevcut durum projeleri hazırlandı.  Yapının kubbe ve çatısında bulunan, yıpranmış olan kurşun malzemenin yenilenmesi sağlandı. Yapı içerisinde  kalem işi araştırması yapılmış fakat sonuç alınamamıştır. Mevcut kubbe merkezinde olan bezemelerin korunma  kararı verilmesi ile birlikte yeri ihya edilerek bırakılmıştır. Mihrap ve sütün başlıklarında olan mermer  erimelerinin desenleri çıkarılmış ve özgün malzemeler ile tamamlama yöntemi tercih edilmiştir.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir