İZZET KERİBAR’IN OBJEKTİFİNDEN: BİR BURSA MASALI


Duayen fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın eserlerinden oluşan ‘Bir Bursa Masalı’ adlı fotoğraf sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde sanatseverlerin izlenimine sunuldu. 138 parça eserden oluşan özel sergi, Temmuz sonuna kadar görülebilecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen proje kapsamında, usta fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın bir yıllık çalışma ile ortaya çıkardığı ‘Bir Bursa Masalı’ adlı fotoğraf sergisi, Bursa Kent Müzesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sanat yaşamının 61. yılında olan usta sanatçının, tarihi ve turistik mekanlarından doğal güzelliklere, geleneksel ve kültürel mirastan sosyal yaşama kadar tüm detaylarıyla Bursa’da yaşamı gözler önüne sunduğu sergide, 21’i kolaj 138 eser yer alıyor. Kolajların her birinin 50 ile 100 arası fotoğraftan oluşması ise sergide dikkati çeken en önemli özelliklerden…

KERİBAR: BEN ARTIK BURSALIYIM
Sergiden dolayı çok heyecanlı olduğunu anlatan fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Bursa’da bir yıl boyunca çekimler yaptığını ve her fotoğrafın ayrı bir hikayesinin olduğunu anlattı.

‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Bursa’da her mekanın ayrı bir güzelliği olduğunu ifade eden Keribar, “Bursa, çok güzel bir şehir, benim için de özel bir çalışma oldu. İlk etapta yaptığımız çalışma planında belirlediğimiz yerlere mutlaka birkaç kez gitmek durumunda kaldık. Çünkü Bursa’nın her köşesi günün her saati farklı bir güzellikte… Bu güzellikleri fotoğraflarda yansıtalım istedim. Bu arada ben İstanbulluyum ama artık ‘Ben Bursalıyım’ diyebilirim” şeklinde konuştu.

Açılış töreninde sergiye emek verenlere plaketleri verildi ve açılış kurdelesi kesilerek özel sergi sanatseverlerin izlenimine sunuldu. Keribar, sergiye katılanlara eserleriyle detaylı ilgili bilgiler verdi, fotoğrafların hikayelerini anlattı. Açılışa katılan sanatseverler de sergiyi ilgiyle gezerek, fotoğrafları çok beğendiklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, daha önce Bursa’da Zaman fotoğraf yarışması jürisinde de görev almış olan usta sanatçı İzzet Keribar ile Muradiye Külliyeleri başta olmak üzere, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren tarihi mekanları kapsayan ve ortalama 20 gün sürecek bir proje hazırladı. Proje kapsamında Muradiye Külliyeleri’nde oldukça kapsamlı çekimler yapıldı ancak İzzet Keribar’ın Bursa’nın tarihi mekanlarına olan ilgisi nedeniyle proje 20 günde tamamlanamadı. ‘20 gün’ olarak diye başlanan proje, bir yılda ancak tamamlanabildi. Bu süre içinde şehrin doğal ve tarihi bölge ve mekanları fotoğraflandı. Belirli aralıklarla Bursa’ya gelen ve havadaki ışığa, renge göre her mekanı defalarca fotoğraflayan İzzet Keribar, İznik’ten Yenişehir’e, İnegöl’den Uludağ’a kadar pek çok bölge ve mekandan Bursa belgeliğine binlerce fotoğraf bıraktı. Böylece kentin her köşesi fotoğrafa yansımış oldu.

Diğer yandan, 61. sanat yılını kutlayan Keribar, Bursa için ilk kez uygulanan kolaj çalışmalarına da imza attı. Her biri ortalama bir haftada hazırlanan ve bir bölgenin veya mekanın özel çekilmiş fotoğraflarının birbirine uyumlu olacak şekilde birleştirilmesiyle oluşan kolaj çalışmaları, hem sergiye hem de Bursa’ya ayrı bir hava kattı. Toplam 21 mekan için uygulanan kolajlar bu kapsamda ilk kez uygulanıyor.

Türkiye’nin ünlü fotoğraf sanatçısı ile Bursa üzerine kapsamlı fotoğraf projesi çalışan Bursa Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde serginin ardından bu çalışmanın bir de kitabını çıkaracak. Bir Bursa Masalı adıyla çıkması beklenen kitapta, hem tarihi mekan ve bölgelerin fotoğrafları hem de kısa ve özlü ifadelerle anlatımı yer alacak.

Diğer yandan, şehir dışında olduğu için sergi açılışına katılamayan ancak İzzet Keribar’ı arayarak tebrik eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, büyük bir özveriyle yürütülen projenin Bursa’nın hem bugününe hem geleceğine ışık tutacağını söyledi. Çekilen fotoğrafların günümüz Bursa’sını tanıtmanın yanı sıra, belge niteliğinde olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Şehirlerin tarihini, on yıllar önce fotoğraf sanatçılarının çektiği fotoğraflar aydınlatır. Bursa için İhsan Celal Antel fotoğrafları böyledir mesela. Antel’in Kent Müzemize bağışlanan binlerce fotoğrafı şehir tarihi bakımından çok önemlidir. Aynı şekilde, Abdülhamit Han’ın Anadolu’nun pek çok şehrinde yaptırdığı fotoğraflama çalışmaları da başta İstanbul olmak üzere pek çok Anadolu kentinin tarihine ışık tutmaktadır. İzzet Keribar ile Bursa üzerine yaptığımız çalışmayı da bu kapsamda görüyor ve çok önemsiyorum. Hem bugünü çok iyi anlatmakta hem de gelecek için Bursa üzerine kapsamlı bir çalışma bırakılmış olacaktır” dedi.

Bir Bursa Masalı Bursa sergisinin açılır açılmaz başta Balkanlar olmak üzere çeşitli bölgelerden talep edildiğini de ifade eden Başkan Altepe, Kent Müzesi’ndeki sergilemenin ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi yeni binası koridorlarına taşımayı planladıklarını ancak yurt içi ve yurt dışı talepleri de değerlendireceklerini ifade etti.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir