TARİH HAYAT BULUYOR


Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden yıllarca harabe konumunda kalan Cık Cık Hamamı ilk günkü ihtişamıyla yeniden kent siluetindeki yerini aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, “Yaşayan Müze Kent Bursa” hedefi doğrultusunda Cumhuriyet döneminden Osmanlı’ya, Bitinya surlarından arkeolojik döneme kadar her alanda sürdürdüğü tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında harabe halindeki Cık Cık Hamamı’nı da yeniden Bursa’ya kazandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı uhdesindeki sultan külliyelerinin bakım, onarım, güvenlik ve işletme gibi hizmetlerini devralan Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Sultanı 1. Murat tarafından 1366 yılında yaptırılan Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olan ancak bakımsızlık yüzünden harabeyi andıran eseri aslına uygun olarak restore etti. Tarihi bölgedeki ihtişamlı görüntüsünü yeniden kazanan hamamın açılış törenine, tarihi kültürel mirasla ilgili çok sayıda kamu kurumu ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Ecdadın izi olan her yerde olmaya çalışıyoruz

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, törende yaptığı konuşmada gerek Bursa gerekse tüm Osmanlı coğrafyasındaki ecdat yadigarı eserlere sahip çıktıklarını, ecdadın izi olan her yerde olmaya çalıştıklarını söyledi. Cumhuriyet döneminden arkeolojik dönemlere kadar kentte ne kadar tarihi değer varsa hepsini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Açılışını yaptığımız hamam da Hüdavendigar Külliyesi’nin bir parçası olarak Sultan 1. Murat döneminde yapılmış. Sultan Külliyeleri ile ilgili yetkiyi bakanlığımızdan alır almaz buradaki çalışmaları başlattık. Hamamın tapu kayıtlarında olan ancak sonradan kaybolan sıcak suyunu, kazı çalışmalarıyla tespit edip, yeniden hamama getirdik. Caminin üst katındaki medresede eğitim gören öğrenciler ve bölgedeki bekarlar tarafından kullanılan ve ücretsiz olduğu için Gir -Çık Hamamı olarak anılan tarihi yapı, yine aynı işlevi görevi görecek. Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir