Üsküp’ün Kalbine Bursa Mührü


624 yıl önce Üsküp’ü fethederek Osmanlı’ya Balkanlar’ın yolunu açan Paşa Yiğit Bey’in türbesi ile hocası Meddah Baba’nın medresesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla restore edilerek aslına uygun haliyle hizmete açıldı. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Balkanlarda hayata geçirdiği tarihi ve kültürel miras çalışmalarına Makedonya’nın  başkenti Üsküp’ün merkezindeki Paşa Yiğit Bey Türbesi  ile Meddah Baba Medresesi’ni de ekledi. Şehrin fethiyle Osmanlı’ya Balkanların kapısını açan Paşa Yiğit Bey’in türbesiyle bölgenin İslamiyet’le tanışmasında önemli rol  oynayan hocası Meddah Baba’ya ait medrese, yüzlerce yıl sonra Osmanlı’ya yakışır hale getirildi. Türbe ve  Medrese, Üsküp kent merkezindeki Türk Çarşısı sınırları içerisinde yer almaktadır.

Zorlu çalışmalar sonucunda yeniden ayağa kaldırılan türbeyle medrese, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde faaliyet göstererek Balkanlara ilim yayacak. Büyükşehir Belediyesi, Üsküp’teki restorasyon çalışmalarında Çayır Belediyesi ve hayırsever iş adamlarıyla ortak hareket etti.

Paşa Yiğit Bey Türbesi ile Meddah Baba Medresesi’ndeki çalışmaların 2008 yılında başlatıldı. Tarihi alan üzerinde bulunan binaların kamulaştırılarak gün yüzüne çıkartıldı. Türbe üzerindeki yapıların yıkım işlemleri Çayır Belediyesi’yle birlikte gerçekleştirildi. Çalışmalar başladığında Paşa Yiğit Bey’in mezarının nerede olduğu bilinmiyordu. 3. kez yapılan araştırmada yer tespiti gerçekleştirildi. İlk 2 binanın kamulaştırmasını İstanbul’da faaliyet gösteren Türker Nakliyat üstlendi. 3. binayı da Çayır Belediyesi yıktı. Daha sonra da Enka Holding sahibi Şarık Tara devreye girdi. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Paşa Yiğit Bey Türbesi ile Meddah Baba Medresesi, dualarla hizmete alındı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir