YUNANİSTAN’DA İLK KEZ…


Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında tüm Osmanlı coğrafyasındaki  ecdat eserlerini ihya etmeye çalışan Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan yıllarca inanç, gelenek ve göreneklerini rahatlıkla yaşayamayan bölge halkına sosyal ve kültürel destek sunmaya da devam ediyor.

Tüm balkan ülkelerinde çeşitli zamanlarda sünnet şölenleri düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Yunanistan’da da bir ilki gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da köyü olan Kozlukebir’de resmi kanallardan düzenlenen ilk sünnet şöleninde bölgedeki yaklaşık 50 köyden gelen 115 çocuk erkekliğe ilk adımını attığı, yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı şölende adeta bayram havası yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Hacivat – Karagöz gösterileriyle renklenen etkinliğe Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet, Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Gümülcine’nin seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İpsala Kaymakamı Eyyup Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, Batı Trakya Rodop milletvekilleri ile yaklaşık 10 bin soydaş katıldı.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Mahmut Şevket Öztürk’ün Kur’an tilaveti ile başlayan törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse, Bursa ile balkan ülkeleri arasında yüzyıllar öncesine dayanan kardeşlik bağı olduğunu hatırlatarak, her zaman bölge halkının yanında olduklarını söyledi. Bölge halkının inançlarını ve geleneklerini rahatlıkla yaşayabilmeleri için her türlü sosyal ve kültürel desteği sürekli verdiklerini ifade eden Köse, “Ancak bu yaptığımız etkinlik resmi yollardan yapılması ve bu kadar geniş bir katılımı olması hasebiyle bir ilk olma özelliği taşıyor. Buradaki soydaşlarımızın mutluluğu bizim mutluluğumuz. Onların kendi ayakları üzerlerinde durabilmeli ve geleneklerini, inançlarını rahat bir şekilde yapabilmeleri adına Büyükşehir Belediyesi olarak desteklerimiz bundan sonra da sürecek” dedi.

Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet de bölgede adeta bir bayram havası yaşatan etkinliğe verdikleri desteklerden dolayı günün anısına Başkanvekili Köse’ye teşekkür plaketi verdi.

Sünnet şöleninde ayrıca sünnet olan tüm çocuklara Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bisiklet hediye edildi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir