Bursa’ya yakışanı oldu!


Serkan İNCEOĞLU

Gelişme ve taleplere göre… Kent yenilenir. Yol haritası oluşur. Hedefler, rol oynar. Bursa da, böyle! Pekçok mevcut alanda, yeniden yapılanma bulunuyor ve farklı yeni alanlarda da yer alabilmenin düşünce ve süreci yürütülüyor. Bursaspor! Kentindeki birincil futbol kulübüne, Bursa gibi sahip çıkabilen ve çok şeylerin yapılabilmek istendiği başka kent olmadığını düşünüyoruz. Şampiyon olunca… Hem şampiyonluğun gerektirdiği bir büyüklüğü daima ortaya koyabilmek, yeni şampiyonluklar ve kupalara sahip olabilmeyi gerektiriyor. Şampiyonlukla bu unvanı taşıyan 5. futbol takımı ve Trabzonspor’dan sonra bir başka Anadolu temsilcisi olan Bursaspor’dan, yeni başarı öyküleri bekleniyor. Böyle süreçle… Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin gündeme taşıdığı ve yapılması için de harekete geçtiği yeni stadyum projesi doğdu. Yeni başarı öyküleri için… Kente kazandırılmak istenen yeni stadyum, kavramsal ve fonksiyonel olarak Bursa’nın yeni ve bir başka örnek projesi olarak oluşturulmak isteniyordu. Nitekim… Sadece futbol maçları için taraftarları, kentlileri toplayan değil, Bursaspor’un her gün gün solunacağı ve yaşanacağı bir stadyum kazandırıldı. Bursa Büyükşehir Stadyumu! Özellikle… Bursa’nın, hem yeni bir mimari anıt esere kavuştuğunu hem de yeni bir kentsel simgeyi kazandığını da ifade etmiş olalım. Bursaspor’da vaktiyle oynamış Ugandalı futbolcu Mususi’nin gol sevinciyle icat ettiği timsah yürüyüşü, kentin futbol kulübünün simgesinin de, timsah kabul edilmesine neden olmuştu.
Bu nedenle… Timsah figürüyle projelendirilen Bursa Büyükşehir Stadyumu, böyle bir düşünce ve mimari uygulamayla dünyanın da dikkatini çekiyordu. Yanı sıra… Yapım süreciyle ortaya çıkmaya başlayan yeni futbol mabedi, hem mimarlık hem de spor otoriteleri ve organizasyonları tarafından da, örnek gösteriliyordu. Dünyanın en heyecan veren yeni stadyumları arasında gösterilen proje, bilimsel bakışla mimari başarı ödülleriyle de gündem oluşturuyordu. Seyirci kapasitesinin 43 bin 500 olması da, Bursa’nın kıtasal ve dünya ölçekli organizasyonları için yarı finale ev sahipliğini gündeme getiriyor. Bursa Büyükşehir Stadyumu, teknik, sportif ve dinamik yaşamsal unsurları açısından dünyanın sayılı stadyumları arasındaki yerini alacaktır. Bir futbol takımına yapılabilecek en büyük destek, muazzam bir seyirci kalabalığını toplayabilecek bir stadyumdur. Bazı Anadolu kentlerinde de yeni stadyumlar yapıldı ve hizmete girdi, ancak Bursa’daki
stadyumun, mutlak farklılığı, unsurları ve özellikleriyle bilinen bir gerçektir. Sportif ünitelerin yanı sıra, müze ve ticari üniteleriyle beraber, her gün bir kentin bir araya gelebileceği planlamaya sahip olan yeni stadyum, böyle bir yapısıyla Bursaspor’un artık düzenli ve ciddi bir gelire kavuşması anlamına geliyor. Bursa dışından gelecek olanların da, fotoğraf çekilmek ve gezmek için uğrayacağı yeni stadyum, bir turizm unsuru ve objesi olma özelliği de taşıyor. Tribünler için… Kentliler; taraftarlar, üzerine düşeni yapacaktır. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin böylesine bir desteğine karşılık, Bursaspor’dan beklenen; iyi bir yönetimi ve başarılı futbolu ortaya koyabilmektir. Dolayısıyla… Yeni şampiyonluklar, kupalar! Sözün özü… Bursa’ya yakışanı oldu!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir