VE İLK MAÇ, İLK HEYECAN…


Cemal EKENTOK

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kente yaptırdığı en büyük yatırımların birisiydi Bursa Büyükşehir Belediye Stadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin söylediği gibi yaklaşık 230 milyon TL’ye mal olmuştu. Açılışını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. O zaman tesisin muhteşemliğinin pek farkına varamamıştık. İçeri ilk kez girerken büyük telaş yaşamıştık. Birçok yolu ve güzergahı bilmiyorduk. Basın girişini bulana kadar akla karayı seçmiş, dolaşmadığımız kapı kalmamıştı. Basın tribününe yürüyerek çıkarken gözlerime birçok eksiklik çarpıyordu. Onları da akıl defterimin bir kenarına yazıyordum. Aradan geçen 21 gün sonunda, yeniden Timsah Arena’ya gittiğimde, daha önce gözlemlediğim eksikliklerden eser kalmamıştı. Hemen hemen her şey kusursuz gibiydi. Asansörler çalışıyordu, 8 kat yüksekliğindeki basın tribününe bu kez asansörle çıktım. Özellikle basın tribününe oturduğumda stadı
kuş bakışı gözlemlerken gerçekten muhteşem bir esere imrenerek baktım. Bursaspor’un birçok şampiyonluk sevincini yaşadığım tarihi Atatürk Stadı’ndan sonra Timsah Arena’da maç nasıl olacaktı bilemiyorum. Tribündeki yerimi aldığımda gördüm ki Timsah Arena’nın akustiği tek kelimeyle muhteşem. Bir saat öncesinde Teksas Tribünü olarak adlandırılan güney tribününde fazla taraftar yoktu. Yani yükünü tam olarak almamıştı. Ama yaptıkları tezahüratlar stadı adeta inim inim inletti. Tribünler dolduğunda ise ortaya tek kelimeyle muhteşem bir ambians çıktı. Bursaspor, Büyükşehir Stadı’nda antrenman yapmasına karşın, mücadele başladığında futbolcuların Trabzonspor karşısında ayakları adeta birbirine dolandı. Herkes ilk golü ben atayım ve tarihe geçeyim derken Bursaspor, ne olduğunu dahi anlayamadan 2-0 geriye düştü. Ancak, Bursaspor’un 12. adamı olan taraftarları yeşil beyazlı futbolcuları öyle bir
ateşlediler ki görülmeye değerdi. Ses akustuğinin muhteşemliği sonunda yapılan tezahüratlar sanki futbolcuların kulağına yapılıyor gibiydi. Maçın başındaki şaşkın ayaklar gitmiş, dakikalar ilerledikçe ayakları yere sağlam basan bir takım oldu. Sonuçta muhteşemdi. Basın tribününden çıkarken hepimizin ortak görüşü, “Bu stat ölü takımı bile diriltir” şeklinde oldu.
TARİHE GEÇENLER… Bursaspor, Timsah Arena’da muhteşem bir geri dönüşe imza attı. Bunu bütün Türkiye kabul ederken maçın birçok kahramanı vardı. Tarihi Atatürk Stadı’ndaki son lig maçında Bursaspor’un son golünü atıp 3 puan kazandıran Sercan Yıldırım, Timsah’ın yeni mabedindeki ilk golünü atarak Bursaspor ve stat tarihine adını yazdırdı. Kaptan Serdar Aziz’i de unutmamak gerek. Ona da bir paragraf açmak istiyorum. Kaptan
bu muhteşem statta tarihe galibiyete yaptığı asisler ve attığı golle adeta damgasını vurdu. Tomas Necid klasını konuşturdu. Miroslav Stoch ilk kez tek kelimeyle muhteşem oynadı. Maç sonu teknik direktörlerin basın mensuplarına değerlendirme yaptıkları bölüme indim. Yaklaşık 300 basın mensubunu aynı anda konuk edebilecek düzeyde. Ses düzeni, oturma düzeni herşey çok güzel. Ancak koltuklarda bilgisayarlara açıklamaları yazarken sıkıntılar yaşanmıyor değil. Bana göre burası A Milli Takımımızın oynayacağı maçlarda ve Avrupa kupası maçlarında gelen yabancı konuklar fazla olacağı için kullanılmalı. Bursaspor’un lig maçlarında ise daha küçük bir basın odası kullanılsa, sanıyorum çok daha güzel olur.
SEYİRCİ… Bursaspor’un yeni mabedinde oynadığı ilk karşılaşmayı yaklaşık 30 bin taraftar giriş yaparak izledi. Ülke futbolunda tribünlerin boşaldığı şu dönemde ulaşılan bu rakam gerçekten çok güzeldi. Haftalar ilerledikçe,
olumlu sonuçlar birbirini izleyince inanıyorum ki 44 bin seyirci kapasiteli tribünlerde yer bulabilmek çok zor olacaktır.
AKUSTİK MUHTEŞEM Öncelikle bu akustiği hesaplayan ve yapan mühendisinden tutunda işçisine kadar herkesi canı yürekten kutluyorum. Burada en büyük kutlamayı hak eden isimlerinden birisi de Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe.
Gerçekten Bursa muhteşem bir eserine kavuştu. Türkiye’nin en modern ve çağdaş stadı olan Bursa Büyükşehir Stadı birçok milli karşılaşmaya ve UEFA organizasyonlarında birçok maça mükemmel bir ev sahipliği yapacağına inanıyorum.
TİMSAHIN BAŞI… Bursa’nın yeni mabedine adını veren Timsah’ın başının montajı devam ediyor. Sanıyorum yeni sezona kadar burası tamamlanır. O zaman inanın burası insanları heyecanlandıran bir stadyum olarak tarihteki yerini alır. Evet, özetleyecek olursam gerçekten muhteşem bir tesis. Yapımında emeği geçen GİNTAŞ’a, çalışanlarına, mühendislerine, beton dökeninden tutun da ince işçiliğini yapan herkesi yürekten kutluyorum. Bunlar benim ilk karşılaşma sonrası gözlemlediğim artılar ve eksiklikler böyleydi. Bir sonraki maçın sorunların daha da çözümlendiği ve taşların yerine oturduğu bir statla karşılaşacağımdan hiç şüphem yok.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir