Yeni stadyum, Bursaspor’un altın bileziğidir!


Selahattin ADIGÜZELLER

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başkanlığa aday olduktan sonra yaptığı ilk basın toplantısında, seçilmesi durumunda yapacağı vaatleri sıralıyordu. “Şampiyon Bursaspor’umuza daha büyük ve modern yeni stadyum yakışır” dediğinde, doğrusu bu vaadi biraz ütopik bulmuştum… Çatısı timsah figürlü stadyum projesi ortaya çıkınca, İstanbul’daki Bursaspor gecesinde stadyumla ilgili ayrıntıları da dinleyip, projenin slaytını izleyince tereddütlerim yerini heyecana bıraktı… Bursaspor taraftarlarıyla birlikte haykırmaya başladım bende: “Timsah Arena, başlasın artık!” *
İlk temelinin atıldığı o tarihi günü unutamıyorum… O günden sonra, Bursaray’la önünden her geçişimde, inşaatını izliyordum büyük merakla ve sabırsızlıkla… Yalnız ben değildim meraklanan, sabırsızlanan, o an vagondaki erkeği kadını, yaşlısı genci çocuğu birçok yolcu da benimle birlikte kafasını o yöne çeviriyor, tribünler yükseldikçe heyecanımız da yükseliyordu… Son durağa kadar Bursaspor muhabbeti yapılıyordu sonra… En baba spor programlarını gölge de bırakan lezzette bir futbol sohbeti hem de! O sohbetlerde de bir kez daha anlıyordum ki, Bursaspor yalnız spor kulübünden ibaret değil Bursalıların gönlünde, gözünde yeri çok başka! Ailesinden bir parça gibi!
Stadın yapımını bir bebeğin büyümesini izler gibi gururla izledik… * Nasıl ki bir bebeğin doğumu ve büyümesi kolay olmuyorsa, bu tür büyük maliyetli anıtsal yapılar da öyle kolay gerçekleşmiyor. Kıymetini iyi bilmeliyiz… Bu yüzden de; Yeni stadyuma sadece Bursaspor’un yılda 9 ay 15 günde bir maçlarını oynayacağı sıradan bir stadyum olarak bakmamalıyız! Bakarsak, Bursalıların parasıyla gerçekleşen 300 milyon liralık dev bir yatırıma yazık etmiş oluruz… Yazık etmekle kalmaz; Daha proje halindeyken bile dünyanın en heyecan verici stadyumları arasına giren, Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ödülüne layık görülen bu muhteşem yapıya ayıp da etmiş de oluruz. Bizim, ne Bursa olarak, ne de ülke olarak böyle bir lüksümüz yok! * Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 yıllığına Bursaspor’a kiralanan bu stadyum, kulübün altın yumurtlayan tavuğudur! Bu mantıkla bakılmalı… Stadyumun ve kapılarının isim hakkı, locaları, kombineleri çok iyi pazarlanmalı… Ayrıca; İçindeki ticaret ve sosyal donatı alanlarını çok iyi değerlendirilmeli… Timsah Arena, ofisleriyle, kaliteli, tanınmış eğlence ve dinlence mekanlarıyla, maçtan maça değil 7/24 yaşayan bir cazibe merkezi olmalı… Bursaspor yönetimi bunu yapabilir mi? Başarmak için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok… Yapılacak iş basit… Nasıl ki, stat inşaatının yapımında kullanılan malzeme ve teknikleri görmek için dünyadaki örnek stadyumlar incelenmeye gidildiyse, o stadyumların yönetim şekilleri de yakından incelenmeli. Yani, yönetim ve pazarlama noktasında da büyük düşünmeli, mutlaka profesyonel, o işin uzmanlarıyla çalışmak şart! Stadyumun dışı dolarsa, içi de dolar! İçi dolarsa, sportif başarı da gelir! Ve Bursaspor sürekli borçlanan, günü, sezonu kurtarmak için bankalardan kredi, işadamlarından bağış arayan kulüp olmaktan kurtulur. Ekonomisi düzgün kulübün, yönetim kadrosu da daha seçkin olur, bu kalite takımın transfer politikasına da olumlu yansır!
Sonuçta; Timsah Arena’nın hakkını veren bir futbol oynayan takım kurulur! Diyeceğim o ki; 44 bin seyirci kapasiteli 300 milyon liraya mal olmuş, ülkemizin en prestijli dev spor kompleksinin başında, stat müdürü değil CEO olmalı! * Bursa Büyükşehir Stadyumu, bu mantıkla yönetilirse, yalnız Bursaspor’a değil, kentin ekonomisine de çok şey katacağına inanıyorum. Yılda iki defa Avrupa’dan ya da milli maçın Bursa’ya verildiğini düşünsenize… Şehirdeki otellerin, çarşıdaki esnafın, turistik mekanlar, taksicisi, restoranı bayram ederler… Boşuna spor turizmine yatırıp yapmıyor ülkeler, sportif turnuvalara talip olmuyorlar. Bir diğer güzelliği de… Bu tür vizyon projeler beraberinde birçok yeni yatırımları da tetikler…
Görürsünüz yeni otel, turistik tesis yatırımları, stadyuma ulaşımı kolaylaştıracak yeni yeni büyük yollar, kavşaklar belediyelerin, özel sektörün yatırım gündemine gelecek… Bazılarına çoktan başlandı bile… Çok değil iki üç yıl sonra kentteki gelişime, değişime inanamayacaksınız. * Ben inanıyorum… Yeni Stadyum, Bursaspor’un da Bursa’nın da çehresini, havasını değiştirecek… O muhteşem açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi, Bursa sıradan bir kent, Bursaspor sıradan bir takım değil! Şampiyon takıma ve onu çok seven Bursa’ya yakıştı yeni stadyum! Son olarak, naçizane önerim; Stadyumun henüz bitmeyen timsah figürlü kafa bölümü yerine, o stadı nasıl bir kafanın yöneteceğine kafamızı yoralım… Ve, yeşil-beyaz atkılarımızla “Kıskananlar çatlasın” şarkısıyla tribünleri inletelim… Yıllardır televizyonda Avrupa maçlarını izlerken imrendiğimiz bir stadyuma kavuşmanın haklı gururunu, mutluluğunu, sevincini yaşayalım… Böyle projeler, yüz yılda bir gerçekleşir, tarihe tanık olmanın üç puanlık keyfini çıkaralım! Bu statta, Bursaspor’un daha nice şampiyonluklarını göreceğiz! Size söz; O gün ilk timsah yürüyüşü benden! Stadyumda başlar, Nilüfer Deresi’nden çıkabilirim! Önlem alınsın!
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir