2016’da 16 Özel Buluşma


Ertan AKMAN

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2016 yılında; “2016 Yılında 16 Özel Buluşma” başlığı altında toplanacak etkinliklerin yanı sıra rutin festival, periyodik kültürel etkinlikler ve desteklenen diğer etkinliklerle 2016 yılında yoğun ve renkli bir kültür sanat programı hazırlıyor.

16 alt başlıkta toplanacak etkinliklerin ilki 2016 YILINDA 16 ANMA. Bursa kent kültürü içinde önemli bir yer tutan Bursalı sanat ve kültür insanlarının unutulmasını önlemek amacıyla; kentimizle bağı bulunan ve ulusal kültürümüzün biçimlenmesinde önemli roller üstlenmiş 16 sanat, kültür ve bilim insanı özel programlarla anılacak. Müzeyyen Senar, Nuri Sami Koral, Sami Güner, Zati Sungur, Şefik Bursalı, İsmail Beliğ, Süleyman Çelebi, Dion Krisostomos, Hacı İvaz Paşa, Kazım Baykal, Bimen Şen, Feraizcizade Mehmet Şakir Bey, Mustafa Cenani, Yıldırım Gürses, Âşık Reyhanî, Cem Sultan’ın anılacağı listede ilk uygulama Şubat ayında başlayacak.
Mart ve Nisan ayları içinde gerçekleştirilmesi planlanan BURSA MÜZİK GÜNLERİ kapsamında; Farklı salonlarda Caz, World, Oda Müziği, Sufi gibi tarzlar ve resital, oda orkestrası programlarının yer alacağı 16 konser programı düzenlenecek.
16 sayısı ile birlikte hareket edilecek diğer bir etkinlik başlığı da BURSA FOTOĞRAF GÜNLERİ olacak. Bu yıl Mart ayı içinde 23. kez düzenlenecek etkinlikte 16 sergi – 16 gösteri programı yer alırken, etkinlik ilk kez il bazında yaygınlaştırılıyor.
Güzel bir rastlantı ile 16. kez düzenlenecek olan BURSA EDEBİYAT GÜNLERİ’nde de bu yıla özgü olarak bir yapı değişikliğine gidiliyor. Mart ayı içinde düzenlenecek etkinlikte edebiyatımızın 16 önemli ismi söyleşi programları ile sevenleriyle buluşacak.
Nisan, turizm alanında tüm yıla yayılacak bir etkinliğin başlangıç ayı. 2016’DA 16 ROTAYLA BURSA. Bursa’nın doğa turizmi gücünü sağlamlaştırma ve Marmara bölgesinden alabileceği turist sayısını artırmayı hedefleyen etkinlik kapsamında 16 Bursa Rotası haritalandırılmış olarak tanıtılırken yıl boyunca rotalara yönelik tanıtım gezileri yapılacak.
Ve Mayıs ayı içinde Bursa eski bir dostu ile yeniden buluşacak, “BURSA TASAVVUF SEMPOZYUMU” 2016 yılı kültür takvimi dâhilinde 6. kez düzenlenecek etkinlik kapsamında tasavvuf kültürü konulu çok oturumlu, sergi
ve konser destekli bir sempozyum gerçekleştirilecek.
Ve yine Mayıs ayı bir ilke imza atacak, BURSA GENÇFEST. 13-19 Mayıs arasında düzenlenecek festival, gençler ve her daim genç kalanlar için projelendiriliyor. Farklı alanlarda düzenlenecek festival kapsamında sportif aktiviteler, kültürel sunumlarla desteklenecek.
Haziranda da bir ilk buluşma gerçekleşecek. “BURSA SANAT FUARI” Gelenekten Güncele teması çerçevesinde fuar mantığı ile hazırlanacak etkinlikte; sanat dünyamızda geçmiş ve güncel, geleneksel ve modern tüm üretimi kavrayarak, klasik sanatlarımızı ve modern sanat örnekleri ile kentimizin sanat hayatına farklı bir boyut getirmek hedefleniyor. Geleneksel sanatlarda çalışmalar yapan ustalar yazma, hat, tezhip, minyatür, çini çalışmaları, modern resmin ustalarının eserleri, günümüz sanatında önemli bir yer tutan video enstalasyon ve dijital fotoğraftan örnekler aynı mekanda izleyici ile buluşturulacak, geleneksel ve güncel sanatların önemli isimlerinin katılacağı konferans ve paneller düzenlenecek.
Temmuz – Ağustos ayları arasında düzenlenecek BURSA YAZFEST; Bursa’nın bir sahil kenti olduğu fikrinden hareketle yaz/sayfiye geleneğinin yoğunlaştığı sahil beldelerinde projelendiriliyor. Sportif aktiviteler, sahne sanatları, plastik ve görsel sanatları içeren Yaz festivali iki ay boyunca hafta sonları farklı sahil kentlerine uğrayacak.
Ağustos ayında düzenlenecek CEMAL NADİR GÜLER KARİKATÜR GÜNLERİ tamamen sokak etkinlikleri üzerine kurgulanıyor.
Hazırlık çalışmalarına başlanan BİENAL BURSA Eylül ve Kasım ayları arasında ziyaret edilebilecek. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonları tamamlanan hamamların ve diğer su yapılarının koruma, değerlendirme ve yaşatma amacına yönelik kültürel çalışmalar kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik; kentimizin plastik sanatlarda ilk geniş katılımlı organizasyonu olarak da tanımlanabilir.
Suyun insan zekasıyla kazandığı maddi ve manevi işlevinin ele alınacağı Su&Us temalı etkinlik kapsamında resim, fotoğraf, video, geleneksel sanatlar, enstalasyon vs. çalışmaları izlenime sunulacak.
DAĞ KÜLTÜRLERİ FESTİVALİ ve ULUSLARARASI GELENEKSEL EL SANATLARI FESTİVALİ Kent kültür takvimine eylül ve ekim ayları içinde merhaba diyecek iki yeni festival. Halk kültürünün geleneksel öğelerini, modern yaklaşımlar çerçevesinde göz önüne getirmeyi amaçlayan her iki organizasyonda da Bursalılar farklı kültürlerle tanışma olanağı bulacak.
Ekim ayının bir diğer önemli başlığı da BURSA TÜRK MÜZİĞİ GÜNLERİ olacak.
Etkinlik Türk Müziği anlamına ülkemizin öncü kentleri arasında yer alan Bursa’da halk ve sanat müziği alanında yapılan çalışmaların koro boyutlu konser programları ile sınırlı olduğu gerçeğinden yola çıkılarak projelendiriliyor. Etkinlik kapsamında konser ve dinletilerin yanı sıra düzenlenecek oturumlarla Türk müziğinin bugünü ve yarını da tartışmaya açılacak.
Kasım ayında düzenlenecek BURSA İPEK SEMPOZYUMU Bursa Büyükşehir Belediyesinin “Bursa İpeği Yeniden Hayat Bulacak” projesi kapsamında gerçekleştirilecek. Kültürel etkinliklerle de desteklenecek sempozyumun izleyen yıllarda bir festival formatına dönüşmesi amaçlanıyor. Etkinlik kapsamında çok oturumlu, uygulama destekli bir sempozyum gerçekleştirilirken, İpek kavramının sanat alanında bulduğu karşılıklar ve farklı sanat disiplinleri ile bağları sergi, konser ve entalasyonlarla izleyici karşısına çıkacak.
Ve 2016 yılının son sürprizi, Aralık ayında düzenlenecek BURSA CAZ FESTİVALİ. İlk yıl için ulusal formda düzenlenecek festival kapsamında, Türk cazının önemli isim ve topluluklarının yer alması planlanıyor.
Sözün özü, 2016 Bursa’da başka olacak. Tüm sanatseverler şimdiden keyifli yıllar…
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir