Bu stadyum her an dolu dolu yaşamalı


İhsan AYDIN

Kentler sadece fiziki yatırımlarıyla değil, sportif başarılarıyla da öne çıkarlar. Bursa’nın böyle bir şansı ve şanlı geçmişe sahip bir Bursaspor’u var. Şüphesiz, Bursaspor’un her başarısı her sevinci her hüznü, kendisini Bursalı hisseden hepimizi etkiler. Bursa artık övünülecek yeni bir stada sahip oldu. Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumu biraz geç oldu, eksikleri var ama şimdiden kentin en yeni simgelerinden biri unvanını aldı. Sadece kentin en yeni simgelerinden değil, dünyanın heyecan uyandıran stadyum projelerinden de biri oldu. Böylesi eserin kentimize kazandırılmasında Büyükşehir Belediyesi
kadar, Bursalı mimarlık ve mütehhitlik şirketlerimizin yer alması ayrı bir sevinç. Yani, Türk mühendis ve işçisiyle ortaya övünülecek bir eser çıkarıldı. Yeni stadyumda Bursaspor’dan çok başarılar bekliyoruz. Bursasporlu futbolcu ve teknik kadronun bunu yapabilecek güce sahip olduklarına inanıyoruz. Stadyumlar dünyanın hemen her kentinde simge yapılardandır. İrili ufaklı hemen hepsinin bir öyküsü bulunur.
ATATÜRK STADI’NA VEDA ETMEK ZORDU Orada gerçekten önemli hatıralarımızı bıraktık. Bunların bize göre en önemlisi Bursaspor’u Türkiye’de 5. büyük yapan ve
Trabzon’dan sonra Anadolu’ya 2010 yılında arman ettiği şampiyonluktur. Süper Lig Şampiyonluğu kupasını ilk kez müzesine götürdüğünde Bursaspor’un bu başarısı Atatürk Stadı’nda coşkuyla yaşandı. O coşkular artık inşallah yeni stadımızda tekrarlanacak. Umuyor ve bekliyoruz. Bursapor bu kente yeni şampiyonluklar getirecek. Peki, çok eleştirilen ama hizmete alındığında da bir çoğumuzun gurur duyduğu stadyum kentin sportif başarısı kadar ekonomik yaşamını nasıl etkiler? Bir kere, Büyükşehir Stadyumu 15 günden 15 güne kullanılacak bir yapı değil. Eğer böyle kullanılırsa onca emek, yatırım ve paraya yazık olur.
Bu stadyum her an dolu dolu yaşamalı Büyükşehir Stadyumu bu kentin çok değerli kaynaklarıyla ortaya çıkarıldı. Buranın dolu dolu kullanılması şart. Yaşayan bir stadyum olmak zorunda. Kaldı ki, proje de bu yönde oluşturuldu. Hem ticari mekanlarıyla hem de eğlence programlarıyla gece-gündüz kullanılabilmeli. Burası gerçekten hem kentimizdeki tüm yurttaşlarımızın hem de dışarıdan geleceklerimiz için de gezilip görülmesi gereken bir yer. Belki de yabancı ziyaretçilerle para da kazanılabilir. Bursa esnafının açacağı dükkânlar sayesinde ekonomiye can verilebilir. Stadyumu görmek için turlar düzenlenebilir. İspanya’ya Barselona’ya gidenlerimiz bilir.
Katalan
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir