BURSA’NIN GELİNLİK TARİHİ KİTAPLAŞTI


Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin somut olmayan kültürel mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlediği “Dünden Bugüne Bursa’da Gelinlik” sergisi kitaplaştırılarak Bursa belgeliğine kazandırıldı.

Tarihi ve kültürel miras çalışmaları kapsamında kentin her köşesinde restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Bursa belgeliğine yeni bir eser kazandırdı. Tüm medeniyetlerde önemli bir yere sahip olan ve evlilik çağına gelen tüm genç kızların hayallerini süsleyen gelinliklerin Bursa’daki tarihine ışıt tutmak amacıyla yaklaşık bir yıl önce Kent Müzesi’nde ziyarete açılan “Dünden Bugüne Bursa’da Gelinlik” ser gisi, kitaplaştırıldı. Bu sayede Bursa’da 1960 yılına kadar olan gelinliklerin hikâyeleri belgelenerek gelecek kuşaklara aktarılmış oldu.

Hiçbir değerimiz kaybolmayacak Kitabın tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, somut kültürel mirasın yanında somut olmayan kültürel birikimi de gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla adeta bir yayın evi gibi çalıştıklarını vurguladı. Bugüne kadar Bursa belgeliğine kazandırdıkları eser sayının 150’yi bulduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bursa 2300 yıllık surlarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelerine kadar tam bir tarih kenti. Biz de bu tarihi birikimimizi en iyi şekilde kullanarak Bursa’yı tarih, turizm ve kültür şehri haline getirme yolunda önemli bir mesafe aldık. Gelinlikler de tüm toplumlar için özel bir yeri olan giysiler . Her döneme göre tasarımında farklılıklar olmasına rağmen anlamından hiçbir değer yitirmeyen gelinliklerin tarihine ışık tutmak amacıyla konunun uzmanı olan bilim adamlarıyla eşsiz bir eseri daha kentimize kazandırıyoruz. Kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi gün ışığına çıkarmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için bu çalışmalarımız devam edecek. Bursa’nın hiçbir değeri kaybolmayacak” diye konuştu.

Kitabın hazırlanmasına katkı veren sanat tarihçisi Prof. Dr. Ayten Sürür ile Prof. Dr. Zeren Tanındı da böyle önemli bir eseri Bursa’ya kazandıran Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu da bu eserin gelinlik tarihine ışık tutmasının yanında aynı zamanda 500 yıl öncesinde kadifenin Bursa ekonomisindeki yerini gün yüzüne çıkardığını vur guladı.

KADİFE VE BURSA

Tıpkı kemha, atlas, kutnu, tafta, vale ve bürümcük gibi; kadife de bir ipekli türüdür. 15-16. yüzyıllarda, Bursa ipeğinden dokunan, zemini ve havı saf ipek olan Bursa kadifesi, uzun yıllar solmadan, havı dökülmeden kaldığı için çok tutulmuş, ünü almış yürümüş ve dünyada “velours de Brousse” yani “Bursa kadifesi” diye anılmıştır. Kadife, eskiden çok yaygın kullanılan bir ipekli türüydü. Desensiz olduğu gibi desenli de dokunan kadife; entari, şalvar, cepken, kaftan, bohça, kese, yastık, terlik, başlık, kitap kılıfı gibi geleneksel giyim kuşam ve gereçlerin üretiminde kullanılmıştır. Altın ya da gümüş telli, kabartma Osmanlı motişeriyle süslü kadifelerin en ünlüleri çatmalardır. Bir zamanlar Bursa ile kadife sözcükleri öylesine etle tırnak olmuşlardır ki, bu gerçek ünlü bir türkünün ilk mısrasında yerini almakta gecikmemiştir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir