“EVLİYA ÇELEBİ YOLU” BURSA BELGELİĞİNDE


Evliya Çelebi’nin; İstanbul, Yalova, İznik, Bursa, İnegöl, Yenişehir ve Kütahya’yı kapsayan birinci hac yolu güzergâhı, kültür yolu oluşturulmak üzere kitaplaştırıldı. Türkiye’nin ilk uzun mesafe atlı gezi ve yürüyüş yolu olan “Evliya Çelebi Kültür Yolu”nun kitabı, bursa belgeliğindeki yerini aldı.

Osmanlı tarihçisi Dr. Caroline Finkel ile Türkiye’nin popüler yürüyüş parkurlarından ‘Likya Yolu’nun kaşifi Kate Clow’un 2 yıl süren çalışmaları sonrası hazırlanan, Türkiye’nin ilk uzun mesafe atlı gezi ve yürüyüş yolu “Evliya Çelebi Yolu”nun gezi kitabı, Büyükşehir Belediyesi tarafından kitaplaştırılarak Bursa belgeliğine kazandırıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa belgeliğine yeni ve özel bir eser kazandırıldığını söyledi. Bursa’da kent kültürünün ve kimliğinin ortaya çıkarılması noktasında kent dinamikleriyle ortak çalışmalar yapıldığını anlatan Başkan Altepe, “Evliya Çelebi Yolu adlı gezi kitabının yazarları Caroline Finkel, Kate Clow ve Donna Landry özgün bir çalışmaya imza attılar, at sırtında yapılan güzel bir yolculuğu kaleme aldılar” dedi.

Başkan Altepe, Bursa’nın kültürün öne çıkarılması konusunda örnek bir şehir olduğunu kaydederek, “Bursa, tarihi kentlerin kurucusu olan bir tarih başkenti. Zengin kültürümüzün birikimlerinin ortaya çıkmasına yönelik çalışmalarımıza devam ediyoruz. Cumhuriyet dönemi yapılarından, 8 bin 500 yıllık yerleşimlere kadar tüm tarihi eserler ayağa kalkmış oluyor. Bu eserlerin işlevlendirilmesiyle Bursa yaşayan canlı bir tarih şehri, müze kent olarak tüm şehirlere örnek oluyor” diye konuştu. Bursa’nın somut olmayan kültürel miraslar başta olmak üzere birçok konuda dünyaya öncülük ettiğini belirten Başkan Altepe, soyut kültürün öne çıkarılması amacıyla kaybolmaya yüz tutmuş birçok eserin de gelecek kuşaklara aktarıldığını vurguladı. Şehirdeki tarihi okullardan kalelere, spor geçmişinden hazirelere kadar her alanda kültürel birikimin kitaplaştırıldığını söyleyen Başkan Altepe, “Evliya Çelebi Yolu” kitabıyla da Bursa’da bir güzelliğin daha öne çıkarıldığını anlattı.

Çelebi’nin 40 yılı aşkın süre Osmanlı topraklarını gezdiğini söyleyen Başkan Altepe, bu sürede gördüklerini de 10 ciltlik “Seyahatname” adlı eserinde topladığını belirtti. Çelebi’nin olayları gerçekçi bir gözle izleyip, yalın ve zaman zaman da fantastik bir anlatımla halkın anlayacağı deyimlerle eserini renklendirdiğini kaydeden Başkan Altepe, “Evliya Çelebi’nin Türk büyükleri arasında çok özel bir yeri vardır . Çelebi, seyahatleri sırasında Bursa’yı ayrı bir yere koymuştur. Bursa Çelebi’nin inceleyip yazmak üzere özel olarak gittiği şehirlerden biridir. Ona göre ruhaniyetli bir şehirdir. Seyahatname’nin ikinci cildi Bursa ve civarı ile başlar” diyerek Evliya Çelebi’yi tanıttı.

Osmanlı tarihçisi Caroline Finkel, gezgin Kate Clow ve üç arkadaşının İzmit ile Kütahya arasında at sırtında yaptıkları yolculuğun çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Altepe, bu yolculuğun da Evliya Çelebi’nin ilk hac rotası olması bakımından önem taşıdığını ifade etti. Bu rotada birçok erken dönem Osmanlı eserinin yer aldığını ve birkaç günlük kısa tatilde gezilebilecek yerler olduğunu da belirten Başkan Altepe, gezi âşıklarına yeni ufuklar açacak olan çalışmaya emeği geçen tarihçileri ve gezginleri tebrik etti.

Osmanlı Tarihçisi Caroline Finkel de yaşadıkları özel deneyimi anlatarak, kendilerine çalışmalarında destek vererek, gezinin kitabını Türkçe olarak yayımlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Finkel, “Bu proje mucizevî bir olaydı. İlk olarak 1995’ te düşünmüştük ama çeşitli işlerden dolayı yapamadık. Sonra at seyahati yapalım ve Evliya Çelebi’nin izinden gidelim istedik. Atları olan Ercihan Bey’den bu seyahat için bize rehberlik yapmasını istedik, kabul etti. 2009 senesinde Hersek Köyü’nden seyahate başladık. Mümkün olduğunca Seyahatname’deki hac yolunu takip ettik. Keyifli bir seyahat oldu. Bu yolculukta, at, arazi ve en başta insan faktörü çok önemliydi. Bursa civarında çok at var ve çok zor bir yol değil. Atlar için rahat bir yol. Kitabın kapağında da görüldüğü gibi yaşlı bir kadın olarak ben yaptıysam bunu, herkes yapabilir. Herkes o yolu gidebilir. Şimdi bir bisiklet grubu gelmek istiyor. O yolu atlı gruplar da turist olarak izliyor…” dedi.

Finkel, ana amaçlarının yol üzerindeki köylere para bırakmak ve ekonomiye de katkı sağlamak olduğunu anlatarak, “Köylülerin hayatına katkımız olsun istedik. Yol boyunca halk tarafından çok güzel, çok candan karşılandık, çocukları atlara bindirdik. Bizim için çok güzeldi. Türkiye’nin arazilerinde çok güzel hayatlar var” diye konuştu.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir