TARİHİYLE YAŞAYAN ŞEHİR


Tanpınar’ın; cami avlularında, şadırvanlarda, tarihten süzülüp gelen duvarlarda, ihtiyar çınarlarda, ovanın yeşilinde, isimlerde, mevsimlerde, türbelerde çinilerde, Gümüşlü’de Muradiye’de; bir hayalin içinde olduğunu itiraf ettiği yerdir Bursa. Ne zaman Bursa’dan, ne Bursa zamandan ayrı düşünülmedi ondan sonra. Billur bir avize gibi aydınlatır ömrümüzü.

Bursa’yla zaman iç içe. Bir bakışta anlaşılacak bir şehir gibi dursa da zamanla derinliğine çeker insanı. Ülkemizin toplumsal hafızasında, kadim şehircilik geleneği olan, kendine özgülüğü ile adeta köşe taşı hüviyetinde bir şehirdir. Kuruluşundan bu yana daima örnek ve öncü olma erdemliliğini gösteren, kültürlerin ve medeniyetlerin filizlenip boy verdiği bir şehirdir .

Bursa dendiğinde akla ilk gelen şüphesiz ki, tarihi mirasın yoğun bir şehir imgesidir. Tarihçilerin, edebiyatçıların, seyyahların dilinden Bursa’yı dinleyen her insanın bu şehri bir açık hava müzesi, kültürlerin ve medeniyetlerin buluşma ve kaynaşma noktası olarak algılamaması mümkün değildir.

Bugün bu şehirde yaşayanların vakıf olduğu bir gerçek var ki tarihi mirasımıza sahip çıkma noktasında gereken vefa öteden beri gösterilemedi. Evet Bursa tarihi boyunca bir çok yıkımlar , yangınlar, istilalar sebebiyle yıkıldı ama ecdadımızın şehircilik bilinci ile ince ince işlenerek her defasında geleceğe miras bırakılmak için yeniden inşa edildi. Başımızı ne yana çevirsek tarih kokan bu şehir üzüldüğü her dönem sonrasında yeniden güldü, yeniden güldürüldü.

Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, bu dönemin Bursa’nın yeniden yüzünün güldüğü dönem olarak tarihe geçmesini umut ediyoruz. Bu yüzden telaşımız, heyecanımız, gayretlerimiz, çalışmalarımız hep bu yönde yoğunlaştırılmıştır.

Sadece tarihi mirası koruma ve geleceğe taşıma çalışmaları kapsamında 250’yi aşkın somut tarihi ve kültürel mirasımızın yanında onlarca somut olmayan tarihi ve kültürel miras yeniden gün yüzüne çıkarma projesiyle Bursa’da tarihi şenlendirmeye çalışıyoruz. Sadece tarihi ve kültürel mirasımız noktasında değil, Bursa’nın her açıdan gelişmiş olması için altyapıdan ulaşıma, turizmden spora, kentsel dönüşümden sosyal projelere kadar hemen her alanda yatırımlarla “Yaşayan Bursa” hedefimizi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çünkü biz inanıyoruz ki; Bursa’da zaman tarihe akıyor, Bursa’da zaman geleceğe bakıyor . Bursa, geçmişten yarın dokuyor.

Tarihiyle yaşayan şehir hedefinde birikimlerimizi paylaşacağımız “Bursa’da Zaman” aracılığıyla tüm Bursa sevdalılarını sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Recep ALTEPE
Bursa Büyükşehir
Belediye Başkanı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir